mobile menu Navigation

Governors Page

Meet the Governing Body

 

Name

Governor Type

End of Term Date

Pauline Newman

LA Governor (Chair)

23/04/2021

Alan Braven

Executive Headteacher

N/A

Portia Bailey

Co-Opted Governor

18/11/2019

Claire Dalton

Co-Opted Governor

19/10/2020

Jenny Griffiths

Co-Opted Governor

19/10/2020

Steve Carroll

Co-Opted Governor

19/10/2020

Ben Jackson

Co-Opted Governor

18/11/2019

Stacy Adams

Co-Opted Governor

19/10/2020

Leo Clifton

Co-Opted Governor

28/06/2021

George Campbell

Staff Governor

20/09/2020

 

 

 

 

 

 

 

Governing Body

19/10/16

01/02/17

28/06/17

 

 

Pauline Newman (Chair)

P

P

P

 

 

Alan Braven

P

P

P

 

 

George Campbell

P

Ap

Ap

 

 

Portia Bailey

P

P

A

 

 

Claire Dalton

P

P

P

 

 

Steve Carroll

P

P

P

 

 

Jenny Griffiths

P

P

P

 

 

Ben Jackson

A

A

A

 

 

Stacy Adams

A

P

Ap

 

 

Leo Clifton

N/A

N/A

P

 

 

 

 

 

 

 

 

Resources Committee

24/11/16

19/01/17

20/04/17

22/06/17

 

Ben Jackson (Chair)

P

P

P

A

 

Alan Braven

P

P

P

P

 

Pauline Newman

P

P

P

P

 

Stephen Carroll

P

P

P

P

 

Jennie Griffiths

P

P

P

P

 

 

 

 

 

 

 

Perf. & Imp. Committee

27/09/16

20/12/16

07/03/17

02/05/17

04/07/17

Portia Bailey (Chair)

P

Cancelled

P

P

P

Alan Braven

P

 

P

P

P

Stacey Adams

N/A

 

Ap

P

P

Ben Jackson

P

 

P

Ap

P

Clare Dalton

N/A

 

P

Ap

A

George Campbell

P

 

Ap

Ap

Ap

 

 

  

For more information about members of the Governing Body please see the document below.